Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Poniedziałek
17 Lutego 2020
Imieniny obchodzą
Donat, Donata, Franciszek, Izydor,
Julian, Konstanty, Łukasz, Niegomir,
Sylwin, Zbigniew, Zbyszko

Do końca roku zostało 319 dni.
Zodiak: Wodnik
Projekty GSPP
Gdańskie Okienka Przedszkolne 

Słoneczne Okienka Przedszkolne 
Współpraca 

Rowerowy Gdańsk

Szlak Turystyczny Czerwony "Nadmorskich Fortyfikacji Gdańska" część 4.

E-mail Print PDF

Dochodzimy do rozwidlenia drogi.

Na prawo prowadzi ona do żeglarskiego ośrodka wypoczynkowo  AZS ZG oraz AKM. Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS. Obok znajduje się stacja BSR SAR - ratownictwa morskiego - oraz budynek Punktu Kontroli Granicznej SG. Na północ przejście na plażę przy samym ujściu Śmiałej Wisły z piękną panoramą na Zatokę Gdańską i Wyspę Sobieszewską. Przy wybrzeżu cumuje nowoczesna jednostka ratownicza SAR 1500.


Na plaży obok przebudowanego i bezpiecznego już ujścia rzeki - na wydmie - stoi drewniany krzyż poświęcony rybakom i żeglarzom, którzy zginęli przez ostatnie kilkadziesiąt lat przy bardzo niebezpiecznym w sztormie wejściu na Wisłę Śmiałą, która przed przebudową z uwagi na liczne mielizny, kamienne ostrogi falochronu wschodniego i resztki pali ostróg brzegowych, była dla wielu śmiertelną pułapką, tuż przed bezpieczną przystanią. Na plaży jeszcze w latach 80- tych XX wieku można było znaleźć tablice "kąpiel wzbroniona - pale i wraki"
To swoiste wrakowisko obecnie w większości przysypane jest piaskiem dna morskiego. Powstało  z uwagi na położenie wypłyconego brzegu  na wschód od dawnego ujścia Wisły przy Twierdzy Wisłoujście. W czasie sztormów przeważających z kierunków północnych, statki, którym nie udało się pod żaglami trafić w wąskie wejście do portu gdańskiego - spychane przez wiatr i rozbijane przez fale przyboju, kończyły swój żywot na piaskach plaży od Wisłoujścia do Sobieszewa.
Obecnie jest to jedno z bardziej popularnych, czystych i widokowych  kąpielisk w Gdańsku, a i płetwonurkowie mogą natrafić jeszcze na przybrzeżnym dnie na relikty "dawnej sztuki szkutniczej".

Wracamy do skrzyżowania dróg na granicy lasu. Po lewej stronie znajduje się budynek transformatora, a po prawej (na zarośniętej krzakami rokitnika wydmie) ruiny wysadzonego po wojnie potężnego żelbetonowego niemieckiego schronu obserwacyjnego z 1943 roku. Schron posiadał dwa pomieszczenia zabezpieczone śluzą chroniące przed ogniem artyleryjskim z kierunku morza oraz tarasem na dalmierz polowy do podawania współrzędnych celów morskich i lotniczych dla polowych stanowisk dział kaliber prawdopodobnie "88", rozmieszczonych w lesie dla ochrony Gdańska o strony północno - wschodniej.

Kierujemy sie szlakiem w  lewo i po przejściu koło szlabanu zamykającego ruch drogowy wchodzimy do lasu. Po lewej w oddali widzimy teren ośrodka wypoczynkowego warszawskich zakładów lotniczych "Okęcie". Z uwagi na lokalizację wśród bagien i leśnych rozlewisk, wczasowicze byli nękani latami pod wieczór chmarami komarów. Szum sosnowego lasu i świergot licznego ptactwa oraz pobliska piękna plaża i wydmy, rekompensowały jednak te niedogodności.
 

Po przejściu szlakiem około 300 metrów spośród drzew wyłania się widok na wieże stanowiska obserwacyjnego i obronnego BAS 25 - wysunięty posterunek wschodni. Teren do niedawna otoczony był podwójnym płotem z drutu kolczastego. Stanowisko składało sie z dwóch obiektów. Maskowanej siatką maskującą i specjalną zaprawą (cement i wodorosty) , wieży obserwacyjnej ze stanowiskiem KM i dalmierza, oraz jednokondygnacyjnego i jednoizbowego schronu bojowego (chroniącego podejścia do wieży) ze strzelnicami chronionymi stalowymi okiennicami. Obok znajdował sie kiedyś barak socjalny dla żołnierzy, wymienianych przez dojeżdżające patrole z terenu właściwej BAS 25 z okolic Portu Północnego.

Wejście na wieżę obecnie utrudnione jest z uwagi na wycięcie przez złomiarzy w 2005 roku stalowych schodów.

Dalej udajemy się szlakiem przez tereny leśno - wydmowe w kierunku zachodnim.

Po naszej lewej stronie - na południe - mijamy brzeg Jeziora Bursztynowego.

Jezioro, o którym mowa posiada głębokość max. 2,1 - średnia 1,6. Dno muliste z dużą zawartością próchnicy. Jest to jezioro zarastające. Zostało utworzone w wyniku wylewu Wisły Śmiałej do morza w 1840 r. We wschodniej części pozostałością po tym wodnym kataklizmie jest widziane wcześniej ze szlaku Jezioro Ptasi Raj w granicach obecnego rezerwatu o tej nazwie w Górkach Wschodnich.

Jezioro Bursztynowe jest wspaniałym miejscem do wędkowania dla ludzi ceniących spokój i piękno przyrody. Otoczenie - las mieszany z dużą zawartością olchy i sosny. Na północnym brzegu jeziora występuje spore stanowisko jodły i świerku w otoczeniu sosny. Las w wieku ponad 160 lat.

Miejsce to, które upatrzyły sobie zwłaszcza żaby - zinwentaryzowano 5 gatunków tych płazów -  jest dość trudno dostępne. Co ciekawe, i tam docierają wędkarze. Wprawdzie na dużą rybę raczej nie ma co liczyć, jeziorko jest bowiem małe i nie sprawia wrażenia pełnego ryb, ale posiedzieć w środku lasu, wśród rechotu żab, to przecież czysta przyjemność. Teren, o którym mowa jest bardzo podmokły, w okolicy znajdują się dość rozległe bagna oraz mateczniki dzików.

W 1996 roku w wodach jeziora przeprowadzono także ciekawą akcję eksploracyjną z udziałem płetwonurków z gdańskiej fundacji "Latebra" w poszukiwaniu wraku zestrzelonego w czasie walk w 1945 roku radzieckiego samolotu. Znaleziono zagłębione w mule fragmenty rozbitego o drzewa i tafle wody kadłuba samolotu i koło z podwozia. Jezioro skrywa zapewne jeszcze inne tajemnice z czasów końca wojny. Detektory wyróżniły znaczne ilości sygnałów pochodzących od obiektów zatopionych w mule zarastającego leśnego akwenu.

Udajemy sie dalej szlakiem czerwonym przez las mieszany z przewaga sosny w kierunku zachodnim. Mijamy tereny, które z podmokłego lasu powoli przechodzą w zalesione wydmy.
 

Comments (1)
opencaching.pl
1 Tuesday, 09 February 2010 15:14
Guidesailing
W okolicach przebiegu szlaku na naszej wyspie, ukryto już kilka skrzynek w ramach europejskiej zabawy opartej o orienteering i krajoznawstwo. Szczegóły na www.opencaching.pl

Add your comment

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Your name:
Your email:
Subject:
Comment:
  The word for verification. Lowercase letters only with no spaces.
Word verification:

 

Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii.
 
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie klikając tutaj.    
   
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)

 

 

We have 76 guests online